Instrukcje dotyczące uprawy roślin warzywnych gotowych do doniczek

W dniu przyjazdu

Twoje młode rośliny rosną w idealnych warunkach i będą się najlepiej rozwijać, jeśli będziesz ściśle przestrzegać tych wskazówek.

Wyjmij sadzonki warzyw z pudełka zaraz po ich przybyciu i sprawdź, czy blok kompostu jest odpowiednio wilgotny, podlewając w razie potrzeby letnią wodą. Pozostaw je na zacienionym parapecie lub w szklarni na kilka godzin, aby osiadły przed dalszymi czynnościami, zapewniając miejsce bez mrozu i bez przeciągów.

Zalewanie na ~ 653 ~

Twoje rośliny warzywne powinny być przesadzone do doniczek tak szybko, jak to możliwe, ale jeśli to konieczne, utrzymają się całkiem dobrze przez 2-3 dni, pod warunkiem, że będą trzymane w ciepłym, oświetlonym miejscu i nie pozwolą im wyschnąć. Użyj 10 cm doniczek i dobrej jakości wilgotnego kompostu. Jiffy 7 należy sadzić w stanie nienaruszonym, pozostawiając siatkę wokół bryły korzeniowej. Przed sadzeniem upewnij się, że bryła korzeniowa nie jest sucha, dobrze podlej godzinę wcześniej, jeśli to konieczne. Ustaw rośliny tak, aby górna część bryły korzeniowej znajdowała się około cm poniżej powierzchni kompostu.

Dorastanie ~ 653 ~

Po posadzeniu w doniczce obficie podlewaj, ale potem uważaj, aby uniknąć przemoknięcia, zwłaszcza gdy młode rośliny się odbudują. Uprawiaj w jasnym, wilgotnym miejscu i utrzymuj początkową temperaturę 16-18 ̊C (60-65 ̊F). W miarę możliwości wietrzyć, aby poprawić cyrkulację powietrza, ale należy uważać na utrzymanie odpowiedniej temperatury.

Kultura szklarni ~ 653 ~

Kiedy doniczki 10 cm (4″) są dobrze wypełnione korzeniami, przenieś jedną roślinę do doniczki 25-30 cm (10-12″) lub 2 do rosnącej torby. Niezależnie od tego, czy uprawiany jest w doniczkach, czy w workach, kompost musi być cały czas wilgotny, ale nigdy nie nasiąknięty wodą. Utrzymuj wilgotne warunki, regularnie nawilżając podłogę szklarni.

Szklarnia powinna być również zacieniona, aby uniknąć narażenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Instrukcje uprawy roślin warzywnych:

Capsicum/Chilli Pepper & Bakłażan Podpieraj rosnące rośliny laską o długości 90 cm i przywiązuj je w miarę ich rozwoju. Nie powinno być konieczne przycinanie pędów bocznych ani przerzedzanie łodyg.

Czytaj  Jak uprawiać streptocarpus

Kultura alternatywna: papryka/papryczka chilli
Paprykę można z powodzeniem uprawiać w doniczkach o średnicy 25-30 cm na osłoniętym, nasłonecznionym tarasie. Należy zadbać o to, aby rośliny były stwardniałe przed pozostawieniem na zewnątrz, gdy minie całe ryzyko mrozu. Zapewnij laskę jako wsparcie we wczesnych stadiach i nie pozwól roślinom wyschnąć.

Agrest przylądkowy
Ta karłowa odmiana będzie ostatecznie wymagać posadzenia w doniczce o średnicy 40 cm (16 cali). Alternatywnie uprawiaj na granicy szklarni lub 3 rośliny do torby do uprawy. Gdy minie niebezpieczeństwo mrozu, rośliny można postawić na nasłonecznionym tarasie. Utrzymuj kompost wilgotny i stosuj płynny nawóz raz w tygodniu.

Owoce powinny być zbierane tylko wtedy, gdy są w pełni dojrzałe i pomarańczowe. Jeśli owoce mają być przechowywane do późniejszego wykorzystania, nie należy ich usuwać z łupin. Można je stosować do sałatek, chutneyów, konfitur czy duszonych.

Ogórek
Poprowadź środkową łodygę ogórka pionowo w górę laski lub drutu, na koniec uszczypnij rosnącą końcówkę, gdy osiągnie dach. Pędy boczne (boczne) będą się swobodnie rozwijać, należy je w razie potrzeby podeprzeć i wyciąć dwa liście za pierwszym żeńskim kwiatem.

Wskazane jest usunięcie wszystkich owoców z pierwszych 60 cm (2′) łodygi, aby ogórek mógł się ukorzenić. Szybko pojawią się kolejne owoce, które należy regularnie zbierać, aby uzyskać maksymalną produkcję. Dostarczony Ogórek jest całkowicie żeńską odmianą (każdy kwiat wytwarza owoce), ale w pewnych warunkach stresowych, np. zimne warunki, słabe światło, niewystarczające podlewanie, mogą pojawić się niektóre kwiaty męskie, które należy usunąć. Męskie kwiaty są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ nie mają niedojrzałych owoców za płatkami.

Pomidory
Odpowiednie wsparcie będzie wymagane od wczesnego etapu, a główna łodyga pomidora powinna być przywiązana w miarę rozwoju roślin pomidora. Pędy boczne, które pojawiają się w miejscu, w którym łodygi liściowe łączą się z łodygą, należy usuwać przez uszczypnięcie, gdy osiągną około 2,5 cm długości.

Czytaj  Suttons Guide to RHS Virtual Chelsea Flower Show 2021

Kultura alternatywna: Pomidory
Gdy minie ryzyko mrozu, pomidory będą dobrze prezentować się w ogrodzie, jeśli zostaną posadzone w nasłonecznionym, osłoniętym miejscu. Rozmieść rośliny w odległości 45 cm (18 cali) od siebie i zapewnij odpowiednie wsparcie. Uszczypnij pędy boczne zgodnie z kulturą szklarniową. Tomato F¹ Tumbler i Tumbling Tomato Red & Yellow to pomidory typu „wiszący kosz” i dlatego idealnie nadają się do uprawy w pojemnikach, gdzie ich pokrój może się swobodnie rozwijać. Są to odmiany krzewów, dlatego nie usuwa się pędów bocznych.

Gdy doniczki o średnicy 10 cm (4″) są wypełnione korzeniami, przesadzaj rośliny pomidora do koszy lub pojemników, umieszczając jedną roślinę w pojemniku o średnicy 30-35 cm (12-14″). Tumbler & Tumbling Tom można również sadzić bezpośrednio w ogrodzie z 10-centymetrowej doniczki. Najlepiej umieścić rośliny na podwyższeniu lub w podobnej pozycji, która dostosuje się do ich przyzwyczajenia.

W obu przypadkach, przed sadzeniem lub umieszczeniem pojemników na zewnątrz należy upewnić się, że rośliny są starannie zahartowane i że minęło ryzyko mrozu. Podlewaj studnię, szczególnie podczas okresów suszy – pamiętaj, że wiszące kosze mogą bardzo szybko wysychać i mogą wymagać podlewania 2 lub 3 razy dziennie.

Jesienią, gdy pogoda staje się chłodniejsza, rośliny uprawiane w pojemnikach można przenieść do szklarni lub oranżerii, aby wydłużyć okres owocowania.

Opieka pooperacyjna

Aby wspomóc zawiązywanie owoców, spryskaj wodą mgiełkę, z wyjątkiem ponurej, chłodnej pogody. Czynności te najlepiej wykonywać około południa, ale nie należy opryskiwać liści w silnym, bezpośrednim świetle słonecznym, gdyż może to spowodować przypalenie.

Kiedy pierwsze owoce zawiążą się, rozpocznij karmienie nawozem pomidorowym o wysokiej zawartości potasu. Upewnij się, że rośliny są odpowiednio wilgotne, szczególnie w okresach kwitnienia i owocowania. Unikaj naprzemiennych warunków suchych i zbyt mokrych, staraj się utrzymywać rośliny równomiernie wilgotne.