Instrukcje dotyczące uprawy warzyw na tarasie

Twoje młode rośliny warzywne zostały wyhodowane w idealnych warunkach i będą się najlepiej rozwijać, jeśli ściśle przestrzegasz tych wskazówek. jeśli uprawiasz własne rośliny warzywne z nasion, możesz postępować zgodnie z tymi instrukcjami, gdy twoje sadzonki dojrzeją i będą na tym samym etapie.

W dniu przyjazdu

Wyjmij sadzonki warzyw z pudełka zaraz po ich przybyciu i sprawdź, czy blok kompostu jest odpowiednio wilgotny, podlewając w razie potrzeby letnią wodą. Pozostaw je na zacienionym parapecie lub w szklarni na kilka godzin, aby osiadły przed dalszymi czynnościami, zapewniając miejsce bez mrozu i bez przeciągów.

Zalewanie ~ 653 ~

Twoje rośliny warzywne powinny być przesadzone do doniczek tak szybko, jak to możliwe, ale jeśli to konieczne, utrzymają się całkiem dobrze przez 2-3 dni, pod warunkiem, że będą trzymane w ciepłym, oświetlonym miejscu i nie pozwolą im wyschnąć. Używając doniczki o średnicy 9 do 11 cm na pomidory i ogórki oraz doniczki o średnicy 5 do 7 cm na sałatę, umieść rośliny w dobrej jakości kompoście doniczkowym. Jeśli blok kompostu jest otoczony jakimkolwiek tkanym materiałem, nie należy go usuwać, ponieważ jest on specjalnie zaprojektowany, aby umożliwić korzeniom przeniknięcie do kompostu doniczkowego. Przed sadzeniem upewnij się, że bryła korzeniowa nie jest sucha, dobrze podlej godzinę wcześniej, jeśli to konieczne. Ustaw rośliny tak, aby górna część bryły korzeniowej znajdowała się około 1 cm poniżej powierzchni kompostu.

Dorastanie ~ 653 ~

Po posadzeniu w doniczce obficie podlewaj, ale potem uważaj, aby nie dopuścić do nadmiernej wilgoci, zwłaszcza gdy młode rośliny będą się odbudowywać. Uprawiaj w jasnym, wilgotnym miejscu i utrzymuj początkową temperaturę 16-18°C (60-65°F).

W miarę możliwości wietrzyć, aby poprawić cyrkulację powietrza, a po pierwszym tygodniu stopniowo obniżać temperaturę w ciągu następnych kilku tygodni, aby stwardnieć rośliny. Do tego czasu korzenie powinny już wypełnić doniczki, a gdy tylko minie ryzyko przymrozków, a temperatura w nocy regularnie wynosi 5°C, a rośliny warzywne są gotowe do sadzenia w ostatecznej pozycji wzrostu.

Czytaj  Najlepiej smakujące pomidory

Sałata

Jeśli w korku jest więcej niż jedna sadzonka sałaty, wyciągnij najsłabszy. Sadzić w słonecznym lub lekko zacienionym miejscu w odległości 23 cm (9 cali) od siebie w każdym kierunku. Utrzymuj rośliny dobrze podlewane podczas okresów suszy.

Ogórek

Ogórki mogą być bardzo płodne, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki wzrostu, więc trochę dodatkowego wysiłku na etapie sadzenia da większe plony przez całe lato. Wybierz miejsce do sadzenia w ciepłym, nasłonecznionym miejscu i dodaj do dobrze osuszonej gleby odpowiednią ilość żyznej materii organicznej, takiej jak dobrze przegniły obornik lub kompostowane odpady ogrodowe.

Chociaż nie jest to konieczne, zaleca się pokrycie obszaru do 1 metra kwadratowego czarnym arkuszem polietylenu, przez który wykonano małe otwory, aby umożliwić przepływ wody deszczowej. Arkusz nie tylko powstrzyma konkurencyjne chwasty i ochroni dojrzewające owoce, ale także ogrzeje glebę wokół korzeni rośliny.

Posadź 30 cm od ukośnych rogów, wycinając krzyż, nieco większy niż objętość bryły korzeniowej, a następnie sadząc, upewniając się, że bryła korzeniowa jest pokryta ziemią. Rośliny są bardzo energiczne i wkrótce będą wspinać się po ziemi, więc kilka dobrze umieszczonych lasek pomoże powstrzymać rośliny od innych upraw. Gdy ogórki osiągną rozmiar jadalny, należy je regularnie zbierać, co zachęci roślinę do produkcji większej ilości owoców.

Pomidory

Pomidory będą dobrze rosły w ogrodzie posadzone w miejscu nasłonecznionym, osłoniętym po starannym stwardnieniu i minięciu zagrożenia mrozem.

Rozmieść rośliny pomidora w odległości 45 cm (18 cali) od siebie i zapewnij odpowiednie wsparcie od wczesnej fazy wiązania głównej łodygi w miarę rozwoju roślin. Pędy boczne, które pojawiają się w miejscu, w którym łodygi liściowe łączą się z łodygą, należy usuwać przez uszczypnięcie, gdy osiągną około 2,5 cm długości.

Dobrze podlewaj, szczególnie podczas okresów suszy, a gdy owoce zaczną wiązać, zastosuj płynny nawóz do pomidorów. Jesienią, gdy pogoda staje się chłodniejsza, rośliny z pojemników można przenieść do szklarni lub oranżerii, aby wydłużyć okres owocowania.

Czytaj  Nowy bloger na pokładzie