Geranium wciąż silny po 18 latach

Pelargonie czy pelargonie? Bez względu na to, jaką nazwę wybierzemy, te atrakcyjne rośliny są bardzo znajomym letnim widokiem. Mój ojciec sadził je formalnie z odpowiednimi rzędami lobelii, szałwii itp., podczas gdy obecnie bardziej powszechne jest bardziej nieformalne podejście do sadzenia punktowego. Wiele z nich ma atrakcyjne liście, co w połączeniu z zwykle mocnymi kolorami czyni je prawdziwymi niezłomnymi w wielu schematach sadzenia. Oto kilka wskazówek dotyczących uprawy pelargonii jako roślin doniczkowych.

Przejrzyj pełną ofertę pelargonii w poszukiwaniu inspiracji.

Uprawa pelargonii jako rośliny doniczkowe

Pelargonie są tak wszechstronne, że uprawiamy je na rabatach, w pojemnikach, koszach, a także jako rośliny doniczkowe lub kolorowe dodatki do naszych szklarni. Ponieważ są delikatne, często są wyrzucane pod koniec lata, być może z sadzonkami pobranymi na następny rok lub po prostu zastąpione po przejrzeniu strony internetowej Suttons.

Oczywiście, gdy jest uprawiana jako roślina doniczkowa, fakt, że geranium jest delikatny, nie ma znaczenia. Przy odpowiedniej pielęgnacji nie ma powodu, dla którego taka roślina nie miałaby przetrwać kilku lat. A może 18 lat?!

Gillian Heywood skontaktowała się z nami niedawno i przesłała zdjęcia jej uroczej czerwonej pelargonii. Ta roślina została zasiana z paczki mieszanki nasion geranium Suttons w 1995 roku i od tego czasu dobrze kwitnie każdego roku. Gillian dała czerwoną roślinę swojej matce, która trzymała ją aż do swojej smutnej śmierci w 1997 roku i od tego czasu Gillian opiekuje się nią.

 

Powyższe zdjęcie zostało zrobione w kwietniu 2013. Poniższe zdjęcie zostało zrobione w październiku 2014. Oba przedstawiają radosną, zdrową roślinę.

Sekret długowiecznych roślin domowych pelargonii

Poprosiliśmy Gillian o jej sekret, dzięki któremu ta roślina doniczkowa tak dobrze sobie radziła i wyglądała tak dobrze przez tyle lat, a ona mówi nam, że tak naprawdę nie dbała o nią zbyt dobrze. Gillian mówi nam: „O ile dobrze pamiętam, była przesadzana może 3 razy i karmiona – niezbyt często. Zawsze ma kwiaty, przez cały rok, czasami 10 główek, ale nigdy mniej niż 3 w kwiatach. Trudno było znaleźć pędy do sadzonek, ponieważ na końcu każdej gałęzi zawsze znajduje się pączek. W końcu mam dwie sadzonki, które teraz ładnie kwitną.”

Czytaj  Jesienne liście

Podejrzewamy, że jednym z powodów długowieczności rośliny jest to, że lubi miejsce, w którym się znajduje. Pelargonie lubią rosnąć w pełnym świetle, ale z dala od palącego południowego słońca. Sytuacja jest często sekretem dobrych wyników rośliny.

Więc brawo Gillian i dziękujemy za podzielenie się z nami swoimi zdjęciami. Jeśli ktoś czytający tego bloga ma jeszcze starsze pelargonie, proszę o kontakt. Chcielibyśmy o tym usłyszeć.