Fascynująca historia świątecznej róży

Bożonarodzeniowa róża to uroczo kwitnąca bylina, która kwitnie nawet w najciemniejsze dni zimy. Nawet lekka warstwa śniegu nie odstrasza tej wiecznie zielonej i odpornej rośliny, i być może dlatego stała się przedmiotem mitów i legend.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym trudnym bożonarodzeniowym rozkwicie, w tym o tym, jak utrzymać kwitnienie aż do wiosny. Aby uzyskać więcej inspiracji, przejrzyj naszą kolorową kolekcję kwitnących krzewów tutaj.

Co to jest świąteczna róża?

Bożonarodzeniowa róża wcale nie jest różą, ale ciemiernikiem – ciemiernikiem Niger. Z ciemnozielonymi, skórzastymi liśćmi jest to bylina tworząca kępy, która rozwija się w półcieniu lub pod drzewami liściastymi. Jej oszałamiające, czysto białe kwiaty wyrastają nawet ze śniegu i mogą mieć średnicę do 4 cm. Gdy kwiaty się starzeją, często ciemnieją do różowego lub zielonego, a jeśli na tym etapie będziesz martwy, więcej białych kwiatów będzie się pojawiać.

Bożonarodzeniowa róża w mitach i legendach

Świąteczna róża jest często wręczana jako specjalny prezent Zdjęcie: Helleborus Niger z Suttons

Słowo helleborus pierwotnie pochodzi od greckiego „hellein” oznaczającego jedzenie i „bora” oznaczającego zabijanie – co wskazuje, że bożonarodzeniowa róża jest toksyczna w przypadku spożycia. Podobnie jak w przypadku wielu trucizn, roślina była używana jako lek w czasach starożytnych, a mit głosi, że przedawkowanie leku zawierającego ciemiernik spowodowało śmierć Aleksandra Wielkiego.

O wiele bardziej czarujący mit związany z bożonarodzeniową różą dotyczy opowieści o młodej pasterce o imieniu Madelon. Legenda głosi, że pewnej zimnej nocy Madelon pasła swoje stado i zobaczyła, jak trzej mędrcy z Narodzenia przechodzili, niosąc swoje dary Dzieciątku Jezus. Madelon płakała, bo nie miała nic do zaoferowania. Jednak gdy jej łzy spadły na ziemię, anioł rozchylił śnieg, ukazując roślinę o pięknych białych kwiatach – świąteczną różę – i idealny prezent.

Czytaj  ‘Walka na froncie domowym’ – 75. rocznica kopania po zwycięstwo

Jak hodować i pielęgnować świąteczną różę

Prezent „Christmas Carol” ciemiernika od Suttons to wspaniały dodatek do zacienionych ramek. Zdjęcie: ©Hoogeveen / Visions BV, Holandia

Mimo, że ciemiernik niger jest czasem obdarzony jako roślina pokojowa, nie powinien być trzymany w pomieszczeniu dłużej niż kilka dni, a nawet wtedy musi być umieszczony w jasnym, chłodnym miejscu, a gleba powinna być wilgotna. Sadząc ją, uważaj, aby wybrać jej ostateczną pozycję, ponieważ, jak wszystkie ciemierniki, raz zadomowiona, twoja świąteczna róża nie lubi być niepokojona.

Wybierz miejsce w półcieniu i posadź w żyznej, przepuszczalnej glebie. Ciemierniki preferują glebę neutralną lub zasadową z dużą ilością materii organicznej, takiej jak pleśń lub kompost. Po posadzeniu świątecznej róży, każdej wiosny nałóż warstwę ściółki, a następnie górny opatrunek nawozem ogólnego przeznaczenia.

Ulubione w ogrodach wiejskich i piękne, kwitnące zimą, wiecznie zielone róże bożonarodzeniowe to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto szuka kwitnącej zimy. Ale po co się na tym zatrzymywać? Istnieje wiele roślin kwitnących zimą do wyboru, a także kilka wspaniałych roślin liściastych, które zapewniają kolor i zainteresowanie przez wszystkie ciemniejsze miesiące. Aby uzyskać więcej informacji, przejdź do naszego przewodnika po sadzeniu zimowej ściółki.

Główny obraz: bożonarodzeniowa roślina róży z Suttons ©Branded Garden Products