Efektywne obstawianie – Wsparcie wzrostu dla wysokich & Delikatne Rośliny

Nie mówimy o palikowaniu wampirów ani o groteskowych działaniach Vlada Palownika, ale o potrzebie zapewnienia wsparcia naszym wysokim i delikatniejszym roślinom . Wiele roślin może z łatwością utrzymać się same, ale inne docenią pomoc. Ciężar owoców, kwiatów i liści może być dla nich po prostu za duży, zwłaszcza przy silnym wietrze i ulewnym deszczu.

Ustaw kołki na miejscu na początku sezonu. W ten sposób nie uszkodzisz rośliny ani jej systemu korzeniowego i zapewnisz wsparcie od wczesnej fazy wzrostu. Po prostu wbij kołek głęboko w ziemię, aby upewnić się, że jest dobrze i bezpiecznie.

Bambusowe pędy są idealne do roślin jednołodygowych, takich jak pomidory i delphinium. Trzcina musi mieć około dwóch trzecich wysokości, jaką ostatecznie osiągnie roślina. Z czasem pędy bambusa zgniją i pękną. Pręty pokryte tworzywem sztucznym i kołki z PCW wytrzymają dłużej, ale są droższe i prawdopodobnie mniej atrakcyjne.

Drzewa, standardowe róże i krzewy będą wymagały mocniejszych palików, a odpowiedzią są solidne drewniane paliki. W zależności od odmiany i pozycji będziesz mógł ją usunąć, gdy roślina dojrzeje.

Rośliny z kilkoma łodygami mogą być podtrzymywane przez kilka lasek umieszczonych w okręgu, połączonych sznurkiem owiniętym wokół nich na różnych wysokościach.

Rośliny tworzące kępy można podeprzeć w taki sam sposób jak powyżej lub użyć specjalnego kołka pierścieniowego i podnieść go w miarę wzrostu rośliny.

Pędy należy przymocować do pnia w taki sposób, aby nie uległy uszkodzeniu. Nie za ciasno, aby wbić się w łodygę, ale nie za luźno, aby się zsunęło i było nieskuteczne. Niektórzy ogrodnicy przysięgają na stare pończochy lub rajstopy, podczas gdy inni wolą sznurek lub rzep. Niezależnie od tego, z czego wykonany jest krawat, zabezpiecz go ósemką. Chroni to łodygę przed ocieraniem o słupek. W miarę jak roślina rośnie, wiązania mogą wymagać poluzowania.

Czytaj  Najlepsze porady ekspertów dotyczące uprawy słodkiej papryki

Ostrzeżenie! Zachowaj ostrożność podczas używania kołków, bardzo łatwo dostać paskudne ukłucie w oko. Przykryj koniec nakładką z trzciny cukrowej, odwróconą plastikową butelką lub nawet małą doniczką. Wszystko, by chronić te cenne oczy!