Dobre życie: jak Twój ogród może zaoszczędzić pieniądze

Ogrody są zwykle wykorzystywane do relaksu lub rozrywki – pomyśl o rodzinnych grillach, wieczornych drinkach z przyjaciółmi i gdzieś, gdzie dzieci mogą się wyszaleć. Ale czy przy rosnących kosztach życia nie nadszedł czas, aby zająć się swoim ogrodem?

Niezależnie od tego, czy masz dużo miejsca, czy tylko kilka metrów kwadratowych trawnika, możesz zaoszczędzić pieniądze, uprawiając własne świeże produkty. Wciśnij kilka upraw między swoje kwiaty, stwórz małą grządkę warzywną, zbuduj podwyższoną grządkę lub napełnij pojemniki na patio owocami i warzywami. Brak miejsca na zewnątrz? Nie martw się, na nasłonecznionym parapecie można uprawiać mnóstwo zdrowych rzeczy. Przejrzyj naszą szeroką gamę nasion warzyw w poszukiwaniu inspiracji.

 • Jak zdecydować, co uprawiać
 • Pożywienie do uprawy w pomieszczeniu
 • Pożywienie do uprawy w pojemnikach
 • Pożywienie do uprawy w małym ogrodzie
 • ~ 252~Żywność do uprawy w dużym ogrodzie lub na działce

 • Inne sposoby, dzięki którym Twój ogród może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze

Jak zdecydować, co wyhodować

Uprawiaj pomidory koktajlowe w domu zamiast kupować je w sklepie Zdjęcie: Nasiona pomidorów „Tumbling Tom Red” firmy Suttons

Produkty z własnej uprawy często smakują o wiele lepiej niż wszystko, co można kupić w supermarkecie, a wszystko, co możesz wyhodować samodzielnie, zmniejsza rachunki za zakupy. Ponadto możesz zdecydować się na uprawę drogich lub nietypowych odmian, których normalnie nie byłbyś w stanie kupić.

Produkcja własnej żywności pozwala ci uprawiać to, co lubisz najbardziej, ale rozważ też uprawę „dobrej jakości”. Innymi słowy, uprawy, które zapewniają najwyższe plony z zasobów, które zapewniasz, niezależnie od tego, czy są to woda, czas, czy ilość zajmowanej przestrzeni. Warto również przyjrzeć się „okresowi przydatności do spożycia” owoców i warzyw, które chcesz uprawiać, zwłaszcza jeśli nie masz czasu na robienie dżemów, marynat czy chutney.

Chociaż zajmuje to trochę więcej czasu, uprawa z nasion jest zdecydowanie najtańszym sposobem na rozpoczęcie, a ty będziesz mieć satysfakcję z wyhodowania własnych świeżych, sezonowych produktów z paczki na talerz. Zaplanuj, co chcesz uprawiać w każdym sezonie, a będziesz mógł cieszyć się świeżymi plonami przez cały rok.

Jedzenie do uprawy w pomieszczeniu

Po co kupować liście sałaty w supermarkecie, skoro można je łatwo wyhodować w domu? Zdjęcie: Speedy Veg Seed „Leaf Salad Winter Mix” od Suttons

Dla tych, którzy chcą jak najlepiej wykorzystać niewielką przestrzeń, istnieje wiele upraw, które dobrze rosną w pomieszczeniach. Zioła, takie jak bazylia, można uprawiać na kuchennym parapecie, aby mieć do nich łatwy dostęp podczas gotowania. Przy około 500 nasionach w paczce możesz siać i uprawiać przez cały rok za ułamek ceny zakupu w supermarkecie. A zioła nie tylko świetnie nadają się do gotowania – dlaczego nie zasiać mięty lub melisy i nie zrobić własnych orzeźwiających herbatek ziołowych?

Szybko rosnące sałaty to kolejny dobry wybór na parapety. Wysiewaj nasiona sałaty i liści przez cały rok, aby uzyskać plony powtarzalne. Gotowy do zbioru w ciągu zaledwie kilku tygodni, możesz zbierać liście według potrzeb, co pomaga również ograniczyć marnowanie żywności. Mikrogreeny, takie jak rzeżucha, pędy jarmużu i kiełki fasoli, są również szybkie i łatwe w uprawie oraz bardzo pożywne.

Odwiedź naszą pełną ofertę upraw parapetowych, aby znaleźć najlepsze odmiany do uprawy w pomieszczeniach.

Żywność do uprawy w pojemnikach

Bób „Robin Hood” nadaje się do upraw letnich i jesiennych Zdjęcie: Broad Bean Seeds „Robin Hood” z Suttons

Produkcja własnych owoców i warzyw nie musi zajmować całego ogrodu. Łatwo jest wyhodować kilka pomidorów w torbie do uprawy, a miękkie owoce, takie jak truskawki i jeżyny, są szczęśliwe w wiszących koszach. Wolisz owoce z dłuższym terminem przydatności do spożycia? Dlaczego nie stworzyć mini sadu, sadząc tarasowe drzewka owocowe w pojemnikach?

Wiele upraw można uprawiać w doniczkach, workach i pojemnikach, a niektóre, jak ziemniaki, są w rzeczywistości łatwiejsze do zbioru w ten sposób. Sałata, rzodkiewka, ogórki, pomidory i dymka to doskonałe rośliny do pojemników, ale można również uprawiać fasolę, bakłażany, paprykę, cukinię i marchew.

Rośliny uprawiane w pojemnikach skorzystają na regularnym karmieniu, aby zapewnić im dostęp do wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Będziesz także musiał uważać na pogodę i podlewać je częściej niż te posadzone w ziemi.

Zobacz naszą pełną ofertę upraw do ogrodów tarasowych dla odmian, które dobrze rosną w pojemnikach.

Jedzenie do uprawy w małym ogrodzie

Cebula dymka rośnie szybko i można ją sadzić wśród innych upraw, które wolniej dojrzewają. Zdjęcie: Nasiona wiosennej cebuli (organiczne) „White Lisbon” firmy Suttons

Jeśli zamierzasz przekształcić część swojego ogrodu w grządkę warzywną, ważne jest, aby przygotować glebę przed sadzeniem. Wybierz słoneczne, osłonięte miejsce, usuń chwasty i wkop trochę dobrej jakości kompostu, aby wzbogacić glebę. Nie musi to być ogromny obszar, aby odnieść sukces. Sztuką jest dobrze zaplanować, tak aby nowe uprawy były gotowe do uprawy, gdy tylko poprzednie się skończą.

Aby jak najlepiej wykorzystać swoją przestrzeń do uprawy, siej wolno rosnące rośliny nieco dalej od siebie i przesadzaj między nimi rośliny szybciej rosnące, zwiększając i zmieniając zbiory. Na przykład rzodkiewkę i dymkę można uprawiać i zbierać w czasie potrzebnym do zadomowienia się dyni. Uprawa międzyplonowa pomaga również ograniczać chwasty, zapewnia przyjemny cień innym roślinom oraz zmniejsza liczbę szkodników i chorób — to dobra wiadomość, która pomoże Ci w pełni wykorzystać swój ogród.

Zobacz naszą pełną ofertę upraw na metry kwadratowe, aby uprawiać warzywa na naprawdę ograniczonej przestrzeni.

Pokarm do uprawy w dużym ogrodzie lub na działce

Jabłonie można uprawiać na wiele sposobów, aby ograniczyć ich wielkość przy zachowaniu dobrych zbiorów. Zdjęcie: Drzewo owocowe karłowatej jabłoni „Discovery” firmy Suttons

Mając więcej miejsca na własną uprawę, możesz przeznaczyć całe sekcje na określone produkty. Skoncentruj się na najdroższych produktach spożywczych do kupienia, takich jak szparagi, jarmuż, purpurowe brokuły i ziemniaki dla smakoszy. Duże ogrody i działki również nadają się do drzew owocowych, chociaż uprawa ich jako kordonów, schodków lub szpalerów może zapewnić obfite plony bez zajmowania zbyt dużej przestrzeni. Więcej pomysłów i porad znajdziesz w naszym artykule na temat uprawy drzew owocowych.

Jeśli masz miejsce na szklarnię, będziesz w stanie rozpocząć sadzonki dużo wcześniej w roku i niezawodnie uprawiać owoce i warzywa, które inaczej mogą nie rosnąć tak dobrze w naszym nieprzewidywalnym klimacie Wielkiej Brytanii. Pomidory, słodka papryka i chilli rozwijają się w środowisku szklarniowym, podobnie jak bakłażany i ogórki.

Jeśli sadzisz większą przestrzeń lub działkę, pamiętaj o szeregu ścieżek, które są wystarczająco szerokie, aby taczka mogła z łatwością manewrować. Pomogą ci one w przemieszczaniu się w celu chwastów i zbieraniu plonów, a także dostarczaniu kompostu lub ściółki do obszarów, które tego potrzebują.

Inne sposoby, dzięki którym Twój ogród może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze

Wykonywanie własnego kompostu pozwala zaoszczędzić pieniądze. Zdjęcie: Kosz na kompost Green Johanna firmy Suttons

Oprócz uprawy własnych owoców i warzyw, istnieje wiele innych sposobów na to, aby Twój ogród pracował dla Ciebie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci stać się bardziej samowystarczalnym lub ograniczyć wydatki w dłuższej perspektywie: 

  Zainwestuj w robak lub stwórz własny pojemnik na kompost.

  Zamontuj beczkę na wodę deszczową do podlewania ogrodu – oszczędnie i ekologicznie!

  Jeśli masz miejsce, rozważ trzymanie kur lub kaczek na jaja lub pszczoły na miód. Możesz nawet sprzedać nadmiar produktów.

  Zastanów się nad instalacją alternatywnych źródeł energii, takich jak gruntowe pompy ciepła, powietrzne pompy ciepła, panele słoneczne itp. Nie jest to krótkoterminowa oszczędność pieniędzy, ale ciekawy pomysł na długoterminową inwestycję.

  Mieszkasz w mieście? Jeśli Twój podjazd jest pusty w ciągu dnia, rozważ wynajęcie go komuś, kto pracuje w pobliżu.

Jeśli dobrze wykorzystasz swój ogród, możesz zaoszczędzić pieniądze na rachunkach w supermarkecie, a nawet zarobić trochę dodatkowej gotówki. I nie zapominajmy, że spędzanie czasu w ogrodzie jest również świetne dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego – tańsze niż siłownia! Aby uzyskać więcej porad dotyczących tego, kiedy wysiewać nasiona warzyw, zobacz nasz kalendarz miesięczny. Szczęśliwego siewu!

Główny obraz: Pepper Sweet Seeds „F1 Redskin” od Suttons

Czytaj  Przewodnik po uprawie stewii