Czy marchewka może poprawić wzrok?

W zeszłym roku Suttons i Exeter University przetestowali szereg różnych marchwi, aby znaleźć odmianę o najwyższym poziomie karotenoidów, które nadają marchewce ich właściwości kolor pomarańczowy. Odkryliśmy, że najsłodsze były marchewki jasnokremowe i żółte (to dobry sposób na zachęcenie dzieci do ich zjedzenia), ale niektóre jasnopomarańczowe zawierały najwyższe poziomy karotenoidów, a te najciemniej fioletowe zawierały najwyższe poziomy antocyjanów.

Kiedy jemy marchewki, część tych karotenoidów, luteiny i zeaksantyny, odkłada się w plamce żółtej oka. Tutaj pomagają odfiltrować określone długości fal i chronić delikatne komórki receptora światła przed uszkodzeniem. Istnieją dobre dowody na to, że mogą pomóc w ochronie przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej. Beta-karoten, inny karotenoid, jest przekształcany w naszym organizmie w witaminę A, która jest wykorzystywana w komórkach siatkówki wykrywających światło, co może poprawić nasze widzenie w słabym świetle.

Czym są karotenoidy?

Rośliny, nazwane dość niewyobrażalnie od warzyw, w których po raz pierwszy zostały zidentyfikowane w obfitości, rośliny wytwarzają szereg karotenoidów, a jedną z ich funkcji jest ochrona chlorofilu przed nadmiernym uszkodzeniem przez słońce i ochrona rośliny przed promieniami UV. Luteina karotenoidowa jest regularnie przepisywana przez NHS w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej.

Fioletowa moc

Chociaż karotenoidy są odpowiedzialne za pomarańczowy kolor, który zapewnia marchewkom korzyści zdrowotne, fioletowe marchewki są również pełne tych substancji. Wysoki poziom antocyjanów, tego samego związku, który nadaje jagodom właściwości prozdrowotne, nadaje tym odmianom purpurowy odcień, ale te marchewki mają dwa razy więcej korzyści zdrowotnych.

 

Najbardziej pożywna marchewka

W naszych próbach wyszły 2 marchewki. Night Bird miał najwięcej antocyjanów, podczas gdy F1 Octavo zawierał najwięcej karotenoidów. Wypróbuj te odmiany, aby uzyskać pożywny hit.

Marchewka F1 Nocny ptak
Jedna z najciemniejszych istniejących marchewek, z ciemnofioletowym miąższem, który wydaje się prawie czarny, z małym białym rdzeniem. Świetny hodowca, produkujący długie marchewki dorastające do długości 15-22cm (6-10″) i szerokości 3-5cm (1-2″).

Czytaj  Hołd dla Chelsea: RHS Virtual Chelsea 2021

 

 

Marchewka F1 Octavo
Bardzo gładka skórka, jaskrawopomarańczowa marchewka, z kikutowym końcem i niezwykle jednolitym kształtem, doskonale tolerująca rozłupywanie lub łamanie w ziemi.

 

 

Dowiedz się więcej o tym, jak uzyskać najlepsze odżywianie z owoców i warzyw w domowej sukience tutaj