Autyzm i potęga ogrodnictwa

Gdy Światowy Tydzień Świadomości Autyzmu sprawia, że ​​świat zaczyna mówić o życiu z autyzmem, my myśleliśmy o pozytywnym wpływie ogrodnictwa i przestrzeni na zewnątrz na samopoczucie psychiczne. Wszyscy wiemy, że wyjście do ogrodu i przebywanie na świeżym powietrzu może być świetnym sposobem na wyłączenie się i naładowanie baterii, ale moc ogrodnictwa może mieć ogromny wpływ na osoby z autyzmem.

Atrakcyjność zmysłowa

Ostoja od stresów świata zewnętrznego, ogród może być terapeutycznym miejscem stymulacji sensorycznej dla osób z autyzmem. Starannie dobrane rośliny i kwiaty mogą zmaksymalizować zmysłową atrakcyjność ogrodu dzięki mocnym zapachom, kuszącym teksturom i uderzającym pokazom kolorów. Możesz nawet wybrać rośliny, które wydają idealny dźwięk, lub dodać akcenty, takie jak żwirowe ścieżki, aby pomóc stworzyć te kojące dźwięki.

Teraz, jeśli perspektywa stworzenia ogrodu sensorycznego od podstaw wydaje się nieco zniechęcająca, nie panikuj, ożywianie ogrodu może być zarówno świetną zabawą, jak i satysfakcją. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby zamienić swój ogród w delikatną oazę dotyku, kolorów, zapachów i dźwięków… idealne odosobnienie od wyzwań dnia codziennego z autyzmem.

Tworzenie ogrodu

Z dużymi kopułami kolorowych pąków Skimmia Rubella jest nie do odparcia dla niespokojnych palców, a słodki zapach ich kwiatów wabi pszczoły od kwietnia do maja. Jeśli szukasz uspokajających zapachów, wybierz lawendę, pachnący groszek lub czekoladowy powiew rośliny Cosmos.

Jest coś satysfakcjonującego w spacerowaniu po ogrodzie i słuchaniu szeleszczącej trawy, a proste akcenty, takie jak bambus Arundo Donax, mogą dodać kolejną warstwę spokoju do Twojego ogrodu. Relaks często dotyczy również kubków smakowych, a niezależnie od tego, czy uprawiasz własną marokańską miętę, rozmaryn czy rumianek, jest coś satysfakcjonującego w uprawie własnych ziół.

Dla wielu osób z autyzmem radość z ogrodu to znacznie więcej niż wejście do cichej przestrzeni i rozbudzenie zmysłów… chodzi o poczucie siły. Aktywna strona ogrodnictwa może być okazją do zdobycia nowych umiejętności i zbudowania pewności siebie w miłej atmosferze, a nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż obserwowanie, jak własne rośliny i kwiaty wyrastają z nasion.

Czytaj  Jak uprawiać jaśmin

Ponieważ tegoroczna wystawa RHS Chelsea Flower Show skupia się na sposobach, w jakie ogrody mogą poprawić nasze samopoczucie, nigdy nie było lepszego czasu, aby w pełni wykorzystać uzdrawiającą moc ogrodu.