8 rzeczy do zrobienia w twoim ogrodzie na jesień

co robic w ogrodzie na wiosne

Kiedy lato zanika, czas przygotować ogród na zimę i nadchodzącą wiosnę. Jesień odgrywa zaskakująco istotną rolę w zapewnieniu najlepszych wyników i wzrostu wiosną. Aby Twój jesienny ogród był żywy i zdrowy, musisz już teraz zaplanować i podjąć działania. Postępuj zgodnie z tymi 10 wskazówkami ekspertów w Growing Rooms.

1. Usuń liście

Liście, które spadają na twój jesienny ogród i trawnik regularnie przenoś do kompostownika, w przeciwnym razie zduszą one twoje rośliny i trawę. Zgarnij liście i kompostuj lub użyj jako ściółki w rabatach ogrodowych. Dobrze zgniłe liście, jak to się nazywa, są bogate w składniki odżywcze i niezwykle korzystne dla gleby ogrodowej.

2. Rośliny kwitnące na wiosnę

Zacznij planować oszałamiający pokaz cebul na wiosnę z masowymi nasadzeniami żonkili, irysa holenderskiego, hiacyntu, lachenalia, ixia, muscari, ranunculi, frezji, krokusa, ukwiału, babiany i tulipanów. Wybierz miejsce z lekką, dobrze przepuszczalną glebą lub roślinę w doniczkach, które można usunąć z pola widzenia po kwitnieniu. W ciepłych miejscach przed sadzeniem należy schłodzić cebulki hiacyntu i tulipana w lodówce (około 8 tygodni).

Przygotowanie gleby jest ważną częścią jesiennego ogrodnictwa, zwłaszcza jeśli chodzi o sadzenie nowych roślin, które będą najlepsze wiosną. Na przykład w przypadku cebul, które kwitną wiosną, sadzi się je jesienią, a najlepszym sposobem na zachęcenie do zdrowych cebul na wiosnę jest przygotowanie gleby podczas sadzenia jesienią. Kilka garści nawozu zmieszanego z miejscem sadzenia to łatwy sposób na przygotowanie i wzbogacenie gleby.

3. Przycinanie i przycinanie żywopłotów i roślin

Przycinaj żywopłoty przed nadejściem zimy, aby były zwarte i krzaczaste z poziomu gruntu.

Przycinanie polega na tym, że faktycznie stymuluje nowy wzrost. Powodem tego jest to, że substancja chemiczna jest zawarta w każdym końcowym pąku lub przyponie, a po usunięciu umożliwia pęknięcie pąków poniżej. Oznacza to znacznie bardziej krzaczastą roślinę. Ale nie popełniaj błędu i nie przycinaj wszystkiego w ogrodzie, bo jeśli to zrobisz, możesz przegapić wiosenne kwiaty. Na przykład glicynia już osadziła swoje wiosenne pąki – szukaj ostrogi kwitnienia i zostaw ją, ponieważ przycinanie oznacza brak wiosennego koloru.

4. Rośliny kwitnące na zimę

Jeśli chodzi o ładne kwiaty do doniczek i nagie plamy w jesiennym ogrodzie, a także późną zimą i wiosną, po prostu pamiętaj o trzech Ps – bratki, Primula i Polyanthus. Zmieszaj z cynerarią, nagietkiem i innymi jednorocznymi. Siej nasiona teraz na tacach lub kobiałkach lub szukaj sadzonek w centrum ogrodniczym.

5. Podzielić okresy wieloletnie

Wykop i podziel duże kępy bylin, takie jak dalie (na zdjęciu), kanny, liliowce, dieta, wilczomlecz, naparstnice, hosta, piwonie i czerwone gorące pokersy. Podnieś je, a następnie ponownie posadź w dobrze kondycjonowanej glebie. Podczas sadzenia w jesiennym ogrodzie możesz również dodać trochę nawozu do gleby lub dołka. Nie tylko poprawia i wzbogaca glebę, ale także dostarcza nowym roślinom łagodnych składników odżywczych o powolnym uwalnianiu, gdy się osadzają i przygotowują do fantastycznego wiosennego kwitnienia.

6. Dbaj o prawo

Jesień to czas karmienia trawnika. Powodem jest to, że trawa zwalniała w zimne noce, ale korzenie nadal dobrze rosną, więc jest to świetny czas na naprawę, ponieważ gleba jest ciepła. Użyj pokarmu trawnikowego o powolnym uwalnianiu, aby rozwinąć mocny system korzeniowy i grubszą trawę. Jesień to także dobry czas na szycie nowych nasion trawnika. Przed wysianiem nasion usuń kamienie i trudne chwasty, takie jak szczaw i mniszek lekarski. W zimie otrzymasz bujną zieloną osłonę.

7. Sadzić nowe drzewa i rośliny

Jesień to idealny czas na sadzenie nowych drzew lub krzewów, pod warunkiem, że gleba jest wystarczająco wilgotna. Sadzenie w ogrodzie jesiennym ma tę zaletę, że pozwala roślinom rosnąć przez wiele miesięcy, zanim nadejdzie lato. Upewnij się, że miejsce sadzenia nie znajduje się nad podziemnymi usługami, takimi jak kanalizacja lub kable energetyczne. Jeśli nie jesteś pewien, skontaktuj się z usługodawcą, który może dostarczyć plany dla Twojej sekcji.

Aby naprawdę zobaczyć najlepsze wyniki z roślinami, ważne jest, aby odpowiednio przygotować glebę. Dodaj gips do gleby gliniastej, aby poprawić jej strukturę, i niezależnie od rodzaju gleby, będziesz musiał regularnie dodawać materię organiczną. Może to być obornik (upewnij się, że jest w pełni kompostowany, aby nie spalić korzeni), granulowany nawóz lub kompost. To doda składniki odżywcze z powrotem do gleby i nakarmi mikroorganizmy glebowe. To właśnie te mikroorganizmy wykonują ciężką pracę i zapewniają, że struktura gleby ma dobrą równowagę między retencją wody i drenażem, a roślinom dobrze się rozwija.

8. Tnąc rozsadzaj

Weź 10 cm sadzonki z ziół z twardego drewna, takich jak rozmaryn i zatoka, lub tubylców, takich jak banksias, grevillea i rozmaryn przybrzeżny. Usuń dolne liście, zanurz sadzonki w proszku hormonalnym i garnek w małych pojemnikach z mieszanką ogrodniczą premium. Utrzymuj wilgoć i chroń przed silnym wiatrem i słońcem.