21 października = Dzień Jabłek!

Jabłonie powstały na Bliskim Wschodzie ponad 4000 lat temu i były uprawiane w Wielkiej Brytanii od czasów rzymskich. Dlaczego więc świętujemy Dzień Jabłka dopiero od 1990 roku?

Dzień Jabłek został zainicjowany przez organizację charytatywną Common Ground w celu „stworzenia zwyczaju kalendarza, jesiennego święta, zarówno świętowania, jak i demonstracji różnorodności, której grozi nam utrata, nie tylko w jabłkach, ale także w bogactwie i różnorodności jabłek. krajobraz, ekologia i kultura też.”

Od drugiej wojny światowej sady były niszczone, aby zrobić miejsce dla intensywnego rolnictwa, nowych dróg i budownictwa mieszkaniowego, i ta destrukcja trwa. Tak więc, jeśli jeszcze nie posadziłeś własnej jabłoni lub nie kupiłeś lokalnych owoców, teraz jest na to odpowiedni czas.

21 października świętujmy jabłko i zjedzmy chrupiący owoc, upieczmy szarlotkę i wypijmy kieliszek cydru. Oto kilka interesujących faktów, które pomogą Ci zaostrzyć apetyt:

– Ok. Na całym świecie uprawia się 7500 odmian jabłek.
– Krajowa Narodowa Kolekcja Owoców Wielkiej Brytanii w Brogdale ma ponad 30 akrów sadu i 2300 odmian jabłek.
– Jabłka nie zawierają tłuszczu, sodu ani cholesterolu.
– Rodzaje jabłek obejmują deserowe, kulinarne i cydr.
– Kwiat jabłoni to kwiat stanu Michigan.
– W 2007 r. rynek jabłek w Wielkiej Brytanii był wart 115 milionów funtów, ale tylko 31% sprzedanych jabłek do jedzenia pochodziło z upraw w Wielkiej Brytanii.
– Pestki jabłkowe mają gorzki smak i zawierają niewielkie ilości cyjanku – to za mało, aby były niebezpieczne!
– Jabłka mają różne rozmiary, od maleńkich krabów po ogromne kuchenki i występują we wszystkich odcieniach zieleni, czerwieni, żółci i pomarańczy.
– Przeciętne jabłko ma około 80 kalorii.
– Jabłonie osiągają dojrzałość i zaczynają owocować w wieku od 4 do 5 lat.
– Jabłka unoszą się na wodzie, ponieważ ich objętość to 25% powietrza.
– Kiedy Adam przełknął kęs jabłka, utknęło mu ono w gardle, stąd nazwa jabłko Adama.

Czytaj  Jak uprawiać morwy

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Dniu Jabłka, organizacji charytatywnej Common Ground i projekcie tworzenia Community Orchards, odwiedź stronę http://commonground.org.uk/projects/orchards/

Jeśli nie masz jabłoni lub masz miejsce na inną, asortyment Suttons obejmuje odmiany English Heritage. Wlej szklankę scrumpy i przeglądaj