1906 Cottage Garden Advice

W 1906 roku magazyn One & All Gardening opisywał się jako „popularny rocznik dla amatorów, działkowców i pracujących ogrodników” i zawierał comiesięczne porady dotyczące tego, co robić i kiedy w ogródku przydomowym. OK, więc możesz nie mieć ochoty na używanie domowych ścieków na swojej fasoli i możesz nie wiedzieć, co to jest latarka ręczna, jednak wiele z rad nadal obowiązuje. Przeczytaj i zobacz, co myślisz:

„Podczas żniw, a nawet kopania rzepy, ogród wieśniaka – o ile nie jest pobłogosławiony żoną ogrodnika lub dużą, pracowitą rodziną – może się trochę zepsuć. Praca akordowa i nadgodziny w gospodarstwie kontrastują z domowym ogrodem. Teraz, gdy te sezony dodatkowej pracy w gospodarstwie dobiegły końca, ogród domownika będzie czerpał korzyści z jego wypoczynku i stanie się tak świeży i piękny, jak w miesiącach wiosennych i letnich. Okno powinno być przearanżowane iw miarę możliwości uzupełnione po zbiorach roślinami wyhodowanymi w tym celu na wolnym powietrzu.

Wspinacze na chacie muszą być przycinani i szkoleni; brzegi kwiatów ponownie przycięte i oczyszczone; a ścieżki, drogi i podwórka uporządkowane; jak najszybciej przyciąć płoty itp.

Zbierz wszystkie owoce, gdy tylko dojrzeją, i umieść wszystkie najlepsze winogrona na winorośli, która pokrywa chatę, w muślinowych workach, aby chronić je przed osami. Zbieraj śliwki i morele, gdy tylko dojrzeją, i przerabiaj je na konfitury – tańsze niż masło w rodzinie i zdrowsze – albo sprzedawaj owoce, albo jedz je zamiast mięsa i przyrządzaj posiłek z samych owoców lub z chlebem.~153 ~

Podnieś wszystkie ziemniaki tak szybko, jak to możliwe, przechowuj je ostrożnie i ponownie obsiej ziemię zieleniną, kapustą, późną rzepą itp.
Zmiel seler i zbierz cebulę i wczesną marchewkę. Pozostawienie tych upraw zbyt długo w ziemi nic nie daje. Zbierz wszystkie młode fasolki szparagowe i późny groszek i namocz rośliny ściekami domowymi, a będą nadal rodzić, dopóki nie zostaną ścięte przez mróz. To dojrzewanie nasion, a nie produkcja warzyw, wyczerpuje wszystkie takie rośliny, jak również zubożałe gleby.

Czytaj  Ziemniaki odporne na zarazę

Posadź główną uprawę kapusty ozimej w rzędach oddalonych od siebie o dwie stopy i półtorej stopy między rzędami. Także sukcesyjne uprawy sałaty i cykorii oraz kalafiora w osłoniętych miejscach u podnóża murów lub w takim miejscu, aby można je było osłonić latarniami ręcznymi lub ramkami. Dobrym planem jest posadzić dziewięć roślin w świetle, usuwając cztery lub pięć wczesną wiosną, aby jak najdłużej pozostawić cztery do pielęgnowania pod szkłem.

Późny seler można jeszcze zasadzić.