12 najważniejszych wskazówek, jak przygotować ogród do wiosny

Najgorsze mrozy już minęły, wiatry ustały, a mróz został na kolejny rok. Wiosna jest już w drodze.
Po zimie zaczynamy myśleć o przygotowaniu ogrodu do wiosny. Zimowa pogoda może zrobić spustoszenie w ogrodzie – od połamanych gałęzi drzew po wypłukaną z gleby substancję odżywczą. Gdy miną mrozy, można bezpiecznie rozpocząć prace nad ogrodem, nie szkodząc jego zdrowiu.
Porządkowanie, budowanie i sadzenie to zadania, które można wykonać przed nadejściem wiosny. Dzięki tym przygotowaniom ogród będzie czystszy i zdrowszy, tworząc piękną przestrzeń, którą będziesz mógł się cieszyć po nadejściu cieplejszej pogody.
Aby zacząć, oto 12 najlepszych wskazówek, które pomogą Ci przygotować ogród do wiosny.
12 najważniejszych wskazówek, jak przygotować ogród do wiosny
Ogólna pielęgnacja
Zacznijmy od ogólnej pielęgnacji. Ogólna pielęgnacja ogrodu polega na zapewnieniu, że ogród jest zadbany i uporządkowany, gotowy do wzrostu roślin w następnym sezonie.
W zależności od tego, co masz w ogrodzie lub jak go zaprojektowałeś, może to obejmować ogólną konserwację narzędzi, szklarni, a nawet nowych łóżek ogrodowych.
Im więcej jesteś w stanie zrobić między sezonami, tym lepiej przygotujesz ogród do wzrostu nowych i powracających wiosną roślin.
Przygotuj nowe grządki
Spędź czas na sporządzeniu mapy projektu ogrodu i wykopaniu gleby, gdy jest miękka, aby dopasować ją do grządek roślin.
Jeśli zdecydujesz się dodać podniesione łóżka ogrodowe, upewnij się, że spłaszczyć i wyrównać powierzchnię wraz z dodaniem warstwy kartonu przed dodaniem wierzchniej warstwy gleby. Pomaga to zminimalizować wzrost chwastów, jak również daje solidną, równą podstawę do sadzenia.
W przypadku grządek roślinnych na poziomie gruntu, upewnij się, że obrócisz glebę i dodasz bogaty w składniki odżywcze kompost, aby była zdrowa i poprawiła drenaż dla Twoich roślin.
Utrzymanie obecnych grządek
Obecne grządki również wymagają konserwacji i ochrony, zwłaszcza po zimie. Ulewne deszcze mogą wypłukać z gleby składniki odżywcze, a silne wiatry mogą doprowadzić do zniszczenia granic.
Dodaj składniki odżywcze do gleby za pomocą kompostu organicznego, aby pomóc w dostarczaniu składników odżywczych roślinom. Należy również sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń i w razie potrzeby naprawić fragmenty granicy.
Wyczyść i wymień narzędzia
Narzędzia ogrodnicze są niezbędne dla każdego ogrodnika, aby mógł utrzymać swój ogród. Bez względu na jakość narzędzi, żadne narzędzie ogrodowe nie trwa wiecznie.
Mogą one ulec ogólnemu zużyciu w wyniku użytkowania, a także potencjalnej rdzy spowodowanej wilgotną pogodą. Przed wiosną warto opróżnić szopę ogrodową i sprawdzić stan każdego z narzędzi.
Czyszczenie narzędzi jest również istotne. Nie tylko pomaga ono zachować narzędzia, aby służyły dłużej. Ale także minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się chorób z rośliny na roślinę. Możesz łatwo wyczyścić swoje narzędzia za pomocą detergentu, gorącej wody i szorstkiej gąbki.
Usuwanie szkodników
Nawet w chłodniejszych miesiącach niepożądane szkodniki mogą przeniknąć do ogrodu i wpłynąć na obecne i przyszłe rośliny.
Aby przygotować ogród do wiosny, należy koniecznie sprawdzić, czy w roślinach i glebie nie ma niepożądanych szkodników.
Sprawdź dokładnie, co znajduje się pod liśćmi obecnych roślin, wokół podstawy roślin, a nawet w glebie. Szczególnie trudnym szkodnikiem są larwy białego chrząszcza winorośli. Nie zawsze łatwo je zauważyć, ponieważ żyją w glebie i żywią się korzeniami roślin.
Gdy znajdziesz szkodniki, usuń je i zastosuj naturalne, wolne od chemii pestycydy.
Dodawanie składników odżywczych
Bardzo ważne jest dodanie składników odżywczych po ustąpieniu mrozu i złagodzeniu pogody.
Silne wiatry i ulewne deszcze często związane z zimową pogodą powodują spustoszenie w glebie. Składniki odżywcze są często wypłukiwane, spływając z deszczem. Nie wspominając o tym, że ulewne deszcze również zagęszczają glebę utrudniając drenaż roślin.
Przed wiosną przygotuj swój ogród, obracając glebę, aby poprawić drenaż i dodając bogaty w składniki odżywcze kompost. Pomoże to zapewnić pożywienie i zapewni roślinom zdrowy start wiosną.
Nowe rośliny
Każdego roku ogrodnicy muszą usuwać martwe lub umierające rośliny, dzięki czemu powstaje nowe życie. Wielu ogrodników stosuje w swoich ogrodach zarówno kwiaty jednoroczne, jak i wieloletnie. Niektóre warzywa są jednoroczne, co oznacza, że trzeba je przesadzać co sezon.
Przed nadejściem wiosny to doskonały czas na przygotowanie donic i zasianie sezonowych kwiatów i roślin.
Sadzenie cebulek
Cebulki bylin często kwitną wczesną wiosną. Jeśli chcesz zobaczyć kwiaty cebulowe, takie jak żonkile, tulipany i krokusy, warto zaplanować i posadzić je w poprzednim roku.
Cebulki potrzebują czasu, aby urosnąć i poświęcają wiele z tego czasu na rozwój silnych, wytrzymałych korzeni. Po tym czasie mogą przejść w stan uśpienia w chłodne dni i zaczną rosnąć ponownie następnej wiosny.
Warto rozważyć posadzenie wiosennych roślin cebulowych w listopadzie, przed pierwszymi przymrozkami, aby mogły się zakorzenić i być gotowe do kwitnienia wiosną.
Siew nasion
Rozwój wielu nasion trwa znacznie krócej niż roślin cebulowych, dlatego nie trzeba ich sadzić tak wcześnie.
W przypadku kwiatów wiosennych i letnich, zacznij siać nasiona, gdy pogoda jest cieplejsza, pod koniec lutego lub na początku marca.
W przypadku delikatnych nasion można je wysiewać w pomieszczeniach do momentu wykiełkowania. Następnie należy oddzielić grupy i przenieść je na zewnątrz, gdy pogoda jest łagodniejsza. Jeśli pogoda jest nadal zbyt zimna lub zapewnia obfite deszcze, nasiona obumrą lub zostaną wymyte.
Posadź swoje wiosenne warzywa
Tak jak w przypadku kwiatów, teraz jest idealny czas na sadzenie wiosennych warzyw. Wiele wiosennych warzyw bardzo szybko kiełkuje i potrzebuje tylko 4-6 tygodni, aby zacząć produkować plony do zbiorów.
Do wiosennych warzyw należą sałaty, pomidory, papryka, ogórek i szpinak. Na początek najlepiej wysiewać je w pomieszczeniach, aby zapewnić kilka tygodni więcej na zmiękczenie ziemi i wzrost temperatury.
Gdy nasiona wykiełkują, można je zasadzić na zewnątrz w glebie lub sadzonkach. Pamiętaj, aby zostawić część roślin podczas zbiorów, aby móc wyhodować więcej warzyw z nasion i mieć ciągłą dostawę wiosennych warzyw podczas wiosennych i letnich miesięcy.
Pielęgnacja roślin
Ostatnia, ale nie najmniej ważna, jest konserwacja roślin. Nasze rośliny ogrodowe polegają na naszej opiece, która pomoże przedłużyć ich życie, zapewni rozkwit naszych roślin i zachęci do zdrowego wzrostu nowych.
Pielęgnacja roślin jest potrzebna o każdej porze roku. Jednak przed wiosną, kiedy wiele roślin ma się rozrosnąć, aby zakwitnąć na wiosnę i lato, jest to doskonała okazja, aby wspomóc je odrobiną dodatkowej troski.
Usuń martwe i chore kwiaty
W przypadku wszystkich obecnych w ogrodzie roślin wieloletnich należy poświęcić czas na usuwanie obumarłych kwiatostanów. Obumarłe kwiatostany są niepotrzebnym obciążeniem dla kwiatów, nie wspominając o tym, że są nieestetyczne.
Usuwanie martwych kwiatów zachęca rośliny do skoncentrowania swojej energii na nowym, zdrowym wzroście.
Podobnie jest z chorymi kwiatami – bez usunięcia chorej części rośliny choroba może rozprzestrzenić się na inne kwiaty, a nawet inne rośliny.
Należy wyciąć wszystkie chore części rośliny, a następnie dokładnie wyczyścić narzędzia. Tych roślin nie należy dodawać do kompostu, ponieważ choroba przenosi się na zdrowe rośliny.
Przycinanie krzewów i róż
Bez przycinania krzewy i róże mogą skupić swoją energię na wyrastaniu nowych pędów, a nie na kwiatach.
Dobrym pomysłem jest przycinanie krzewów i róż, aby zapewnić im miejsce na wyhodowanie zdrowszych łodyg i wyprodukowanie większej ilości kwiatów latem.
Przed przycinaniem należy najpierw dwukrotnie sprawdzić, jak sadzi się kwiaty. Jeśli kwitnie ona na starym drewnie, nie należy przycinać jej do czasu zakończenia sezonu kwitnienia, w przeciwnym razie roślina nie wytworzy w tym roku żadnych kwiatów.
Dzielenie bylin
Byliny to rośliny, które odrastają rok po roku. Z tego powodu mogą się one dość szybko rozprzestrzeniać i zajmować duże przestrzenie w ogrodzie przeznaczone dla innych roślin.
Przed wiosną warto poświęcić czas na staranne wykopanie większych bylin i podzielenie ich tak, aby powstało kilka mniejszych. Każdą roślinę można następnie przesadzić w inne miejsce ogrodu lub do doniczek, które pomogą je powstrzymać.
Pielęgnacja trawnika
Na koniec nie zapominajmy o trawniku. W ciągu zimy trawnik może stać się dość zarośnięty i nie zadbany. Tuż przed nadejściem wiosny to doskonały moment, aby usunąć chwasty z trawnika, skosić go i w razie potrzeby wysiać nasiona.
Można również przyciąć i uporządkować granice trawnika, aby stworzyć wyraźnie określone sekcje między trawnikiem a innymi częściami ogrodu.
Skorzystaj z tych 12 najważniejszych wskazówek, które pomogą Ci przygotować ogród do wiosny. Dzięki nim Twój ogród będzie gotowy na nadchodzącą cieplejszą i bardziej słoneczną pogodę. Ogród będzie łatwiejszy w utrzymaniu, gdy kwiaty będą gotowe do kwitnienia, a warzywa już zasadzone.